Elektrikçi hakkında genel bilgiler, eğitim süreci, elektrik teknolojisi ve dalları.

Elektrikçi, elektrik enerjisi üzerine çözümler sunan, bağlantılar, plan ve proje işleri yürüten, teknik destek hizmeti sunan kişilere genel olarak verilen addır. Aslında birçok farklı dalı olmasına rağmen halk tabiri ile genel olarak elektrikçi şeklinde gösterilmektedir.

Elektrik enerjisinin bulunması ve sonrasında teknoloji ile bu enerjinin de gelişimi üzerine ihtiyaçları karşılamak amacıyla birçok dal ile kendini geliştiren insanların bulunduğu sektördür. Bu sebeple kişiler ya da ekipler kendini geliştirdiği dalda hizmet vermektedir. Sektör oldukça geniş ve kapsamlıdır. Üretimden dağıtıma kadar birçok aşamadan ve uzman kişilerin kontrolünde ilerleyen elektrik enerjisi hakkında “Elektrik nasıl üretilir?” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Elektrikçi Kişilerin Eğitimleri

Elektrik sektörü içerisinde yer alan bu insanların hangi kurs ve okullardan eğitim aldıklarını merak ediyorsanız burası tam sizin için hazırlandı. Bu meslek ile yetişen insanlar aslında birçok yoldan bu işe girmektedir. İlk önce çıraklık eğitim merkezleri ile belirli bir yaş üstünde yer alan bireyler ya da sektörün içerisinde pişmiş insanların kendini resmi olarak bu işte gösterebilmek için çıraklık eğitim merkezlerini tercih etmekte. Bunun yanı sıra öğrenimini yarım bırakmış ya da imkanlarından ötürü ortaöğretim mezunu olamayan bireyler de buraları tercih etmektedir.

Ortaöğretim (Lise) Dönemi Elektrik Personeli Yetiştirme

Ortaöğretim çağına erişmiş ve bu alanda kendini yetiştirmek isteyen genç kardeşlerimizin meslek liselerini tercih etmektedir. Ortaöğretim döneminde Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı ve eşdeğer birçok alan ile kendilerini yetiştirebilirler. Bunun yanı sıra programlara göre 10. ve 11. sınıfta dal seçimi ile ilgili dalda kendilerini daha iyi yetiştirme imkanı bulabiliyor. Son dönemde ise devlet destekleri, üretim teşvikleri, geliştirme çabaları ile oldukça öneme sahip olan, aslında da olması gerektiği yerlere yaklaşmak için çabalayan dev bir aile diyebiliriz.

Ortaöğretim Elektrik Sektörü İçerisinde Yer Almak İsteyen Arkadaşlar Hangi Dalları Tercih Edebilir?

 • Bobinaj
 • Büro Makineleri Teknik Servisi
 • Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü
 • Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi
 • Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım Onarım
 • Endüstriyel Bakım Onarım
 • Görüntü ve Ses Sistemleri
 • Güvenlik Sistemleri
 • Haberleşme Sistemleri
 • Otomasyon Sistemleri
 • Yüksek Gerilim Sistemleri

Yükseköğretim Kurumlarında Elektrik Eğitimleri

Ortaöğretim sürecini başarılı bir şekilde tamamlayarak yükseköğretim kurumlarından birisine yerleşmeye hak kazanan arkadaşlarımız bu eğitim döneminde de elektrik eğitimleri alabilir. Bunun için iki farklı yol bulunmakta.

Önlisans – Meslek Yüksekokulları ile Elektrikçi Yetiştirmek

Meslek Yüksekokulları (MYO) ile elektrik teknikeri, elektronik teknikeri, biyomedikal cihaz teknikeri gibi birçok farklı programdan mezun olabilirsiniz. Mezun olduğunuz programın diplomasını kullanarak yeni bir lisans programına başvurmak üzere DGS’ye hazırlanabilirsiniz. Doğrudan iş hayatına atılabilmek için ise hiç beklemenize gerek yok. Özel sektör ve kamu personeli olarak iş hayatına girebilirsiniz.

Lisans – Yüksekokullar ile Elektrikçi Yetiştirmek

Lisans programları daha çok mühendislik ağırlıklı eğitim vermektedir. Mühendislik görevini icra etmek isteyen genç ve yetenekli arkadaşlarımız bu programları tercih edebilir. Yabancı dil, yetenek ağırlıklı ve sayısal hafızası iyi olan arkadaşlarımız bir tık daha avantajlı olacaklardır.

Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı ile ilgili dallar Gebze STFA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi internet sitesinden alınmıştır.

Müşteri Görüşleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizde görüşlerinizi paylaşarak bizlere ve diğer ziyaretçilerimize kılavuzluk edebilirsiniz.