• 19 Ocak 2019

Bina topraklaması nedir? Bina topraklaması nasıl yapılır?

Elektrikli eşyalar ve elektrikle çalışan cihazların, elektrik kaçağı riskine karşı topraklama yapılarak önlem alınır.  Bina topraklama yapılırken, kaçak elektrik bir iletken aracılığıyla toprağa verilir. Burada amaç, cihazlarda oluşacak elektrik yükü fazlalığının, yapılan hat yardımıyla toprağa iletilmesi ile cihaza temas edecek kişilerin elektrik çarpmasından kurtarılmasıdır.

Ülkemizde topraklama yasal olarak zorunlu kılınmıştır. Elektrik kullanılan tüm binalarda hayati tehlike oluşturan elektrik kaçaklarına karşı bir önlem olan topraklamanın, mutlaka bilinçli ve işinde uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.

istanbulacilelektrikcisi.com olarak bina topraklama konusunda uzman ve deneyimli ekiplerimizle İstanbul’un pek çok bölgesine hizmet veriyoruz.

Bina Topraklaması Türleri

Binalarda can ve mal güvenliğinin sağlanması, şebekeleri düzgün çalışabilmesi için yapılan topraklamanın türleri vardır.

Koruma Topraklaması

Dokunma gerilimi riskine karşı diğer canlıları korumak amacıyla ek topraklama yapılır. Koruma topraklaması denilen bu topraklama çeşidi; kullanılan elektrikli aletlerin dışlarındaki metal kısımların topraklanmasıdır. Bu kısımlardan elektrik akımı geçmiyor olsa bile kaçak riskine karşı topraklama yapılarak elektrik kaçağının, dokunan canlılara iletilmesinin önüne geçilir.

İşletme Topraklaması

Elektrik tesisi olarak faaliyet gösteren yerlerin işletme akım devrelerine ait bir kısmın topraklanması işlemine işletme topraklaması; denir. Bu topraklama türü, tesis ve cihazların doğru çalışması için gereklidir.

Fonksiyon Topraklaması

İsminden anlaşıldığı üzere bir amaç doğrultusunda yapılan topraklama şeklidir. Örneğin; yıldırım çarpmasından korunmak amacıyla yapılan topraklama, fonksiyonel topraklamadır.

Bina Topraklama Hizmetimiz

Bina topraklama işlemi;

  • Can ve mal güvenliğinin sağlanması
  • Elektrikli aletlerin güvenliğinin sağlanması
  • Gerilimin 50 voltun altında tutulmasını sağlamak
  • Cihazlarda oluşabilecek yüksek gerilimin düşürülmesi

Topraklama işlemi mutlaka standartlara uygun bir şekilde yapılmalıdır. Doğru topraklama yaptırmak, binanızı ve canınızı korur.  Yaptığımız tüm işlemlerde olduğu gibi bina topraklaması konusunda da kaliteli malzemeler seçiyor, uygulamayı kalite standartlarına uygun olarak yapıyoruz.

İş yerleri, konutlar ve diğer tüm binalar için güvenilir ve profesyonel topraklama yaptırmak için bize ulaşın.

Müşteri Görüşleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizde görüşlerinizi paylaşarak bizlere ve diğer ziyaretçilerimize kılavuzluk edebilirsiniz.