Elektrik sektörü içerisinde çokça duyulan ve genelde tahmin edilebilecek olan sıva üstü elektrik tesisatı hakkında bilgilerimizi, gözlemlerimizi paylaşarak sıva üstü elektrik tesisatının avantajları ve dezavantajları ile ilgili birkaç şey söylemek istiyoruz.

Sıva üstü elektrik tesisatı nedir?

Sıva üstü elektrik tesisatı, isminden anlaşılacağı üzere sıvanın üst kısmında kalan ve dışarı çıkık şekilde yürüyen kablolar, dışarıda kalan anahtar, priz, buat ve buna benzer elemanların bağlantısının genel adı diyebiliriz. Sonradan işlem yapılan, maliyeti düşürmek adına gerçekleştirilebilecek ya da fazlasıyla kullanılmayacak kısımlar için tercih edilse bile piyasada önemli yer edinmektedir.

Sıva üstü elektrik tesisatı işlemi gerçekleştirilirken duvar seviyesinden daha dış kısımda kalmasının sebebi ise kablo ve elektrik tesisatı elemanları olarak gösterilebilecek olan anahtarlar, prizler, tv-net prizleri ve benzer elemanların belirli bir kısmı sıva seviyesinin altına gelecek şekilde üretilir(Doğrudan sıva üstü olan elemanlar hariçtir). Bunları sıva üstü kullanabilmek için elemana uygun kutular tercih edilerek kutuların montajı kablolama işleminin ardından belirlenen noktalara montaj işlemleri gerçekleştirilir. Eleman ayaklarını tutacak kutuların montaj ve kablolama işlemleri sona erdikten sonra anahtar ve priz gibi elemanların tesisatı çekilen kablolar ile bağlantısı yapılmaktadır. Piyasa birçok üretici ve dağıtıcı firma görebilirsiniz fakat kaliteli ve estetik tasarımları ile Günsan bir adım ileri çıkmaktadır.

En çok sorulan sorulardan birisi ise “Sıva üstü elektrik tesisatı maliyeti nasıl etkiler?” ya da “Sıva üstü elektrik tesisatı maliyeti nasıl düşürür?” gibi oluyor. Buna da bir açıklık getirelim. Sıvanın alt kısmında ilerleyen borular için öncesinde kırma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Eğer siz sıva işlemi yapıldıktan sonra tekrar sıva altı elektrik tesisatı düşünüyorsanız işçilik olarak ödeme yapacaksınız. Kırma dökme işlemleri, kullanılacak borular, boruların içerisinden yürütülmeye çalışılan kablolar oldukça zaman alıcı. Bunun için sıva üstü elektrik tesisatı ön plana çıkmaktadır.

 

Müşteri Görüşleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizde görüşlerinizi paylaşarak bizlere ve diğer ziyaretçilerimize kılavuzluk edebilirsiniz.